
Wijnkado Blog
Is een dure wijn echt beter?
Je staat voor het wijnrek. Een fles van €8,95 naast eentje van €24,95 en iets verderop eentje van €79,95. Is die laatste dan ook bijna tien keer zo lekker?
Nee.
Maar daarmee is de vraag “is dure wijn beter?” nog niet beantwoord. Want prijs en kwaliteit hebben bij wijn wel degelijk iets met elkaar te maken. Alleen niet zo simpel als veel mensen denken.
Eerst maar eens: waar betaal je eigenlijk voor?
Om wijn te maken heb je druiven nodig. En daar begint het prijsverschil al.
Een hectare wijngaard in een relatief onbekend gebied kan een fractie kosten van een hectare in bijvoorbeeld Bourgogne, Champagne of Barolo. Die grondprijs moet uiteindelijk ergens worden terugverdiend.
Dan de opbrengst. Een wijnboer die 10.000 flessen van een hectare kan maken, kan zijn kosten over veel meer flessen verdelen dan iemand die er maar 4.000 maakt.
En voordat iemand roept dat lage opbrengsten altijd betere wijn geven: zo eenvoudig is het natuurlijk ook weer niet. Maar een producent die streng selecteert, druiven wegknipt en alleen het beste fruit gebruikt, houdt uiteindelijk minder wijn over om te verkopen.
Dat kost geld.
Een druif met de hand plukken kost meer
Je kunt een wijngaard machinaal oogsten of met een ploeg mensen door de rijen gaan.
Handmatig oogsten is duurder. Zeker als de druiven daarna nog eens op een sorteertafel worden nagekeken en slechte of onrijpe exemplaren eruit worden gehaald.
Ook in de kelder kan het prijsverschil snel oplopen.
Een roestvrijstalen tank kun je jarenlang gebruiken. Een nieuw Frans eikenhouten vat van 225 liter kost al snel honderden euro’s en soms ruim boven de duizend euro. In zo’n vat passen maar ongeveer 300 flessen wijn.
Laat een wijn vervolgens twaalf of achttien maanden rijpen voordat je hem verkoopt, dan ligt er dus ook lange tijd geld vast in de kelder.
Dat proef je niet één op één terug, maar je begrijpt wel waarom zo’n wijn moeilijk voor €6,99 in het schap kan staan.
En dan betaal je soms gewoon voor de naam
Hier wordt het interessanter.
Een wijn uit een wereldberoemde appellatie kan veel duurder zijn dan een wijn uit een onbekend gebied, zelfs wanneer de productiekosten niet vijf of tien keer hoger zijn.
Schaarste speelt mee. Reputatie ook.
Er zijn nu eenmaal veel meer mensen die een fles Montrachet willen kopen dan er flessen Montrachet bestaan. Dan stijgt de prijs vanzelf.
Hetzelfde geldt voor beroemde wijnhuizen. Je betaalt daar niet alleen voor wat er in de fles zit, maar ook voor de naam op het etiket.
Dat hoeft trouwens helemaal geen bedrog te zijn. Een topdomein heeft die reputatie meestal niet voor niets opgebouwd. Maar het betekent wél dat prijs en smaak vanaf een bepaald niveau steeds verder uit elkaar kunnen gaan lopen.
Waar krijg je het meeste terug voor je geld?
Hier wordt het natuurlijk subjectief, maar ik zie het ongeveer zo.
Het verschil tussen een heel goedkope wijn en een goede wijn van bijvoorbeeld vijftien of twintig euro kan behoorlijk groot zijn. Betere druiven, minder hoge opbrengsten, zorgvuldiger wijnmaken: dat kun je echt proeven.
Ga je vervolgens van €20 naar €40, dan kun je opnieuw meer verfijning, lengte en complexiteit krijgen.
Maar van €50 naar €100?
Dan wordt het verschil meestal een stuk kleiner.
En een wijn van €300 is echt niet zes keer zo lekker als een wijn van €50. Vanaf een bepaald niveau betaal je steeds meer voor zeldzaamheid, herkomst, reputatie en verzamelwaarde.
Kun je een dure wijn blind herkennen?
Ook dat is nog maar de vraag.
Zet ervaren wijndrinkers een serie wijnen blind voor en de duurste fles eindigt bepaald niet altijd bovenaan. Smaak blijft persoonlijk.
Misschien hou jij van frisse, fruitige wijnen zonder hout. Dan kan een zorgvuldig gemaakte wijn van €15 je veel meer plezier geven dan een beroemde, zware wijn van €75.
Prijs zegt dus iets. Maar zeker niet alles.
En als je wijn cadeau geeft?
Dan komt er nog iets bij.
Een fles wijn van €7,50 kan prima drinken, maar voelt niet altijd als een bijzonder cadeau. Andersom hoef je voor een goede fles wijn ook echt geen honderd euro uit te geven.
Ik zou bij een wijncadeau liever kijken naar wie de fles krijgt.
Drinkt iemand graag stevige rode Bordeaux? Zoek daar iets moois bij. Is iemand gek op Chardonnay? Dan kun je voor hetzelfde bedrag misschien juist een bijzondere Chardonnay uit een minder bekend gebied vinden.
En weet je helemaal niet wat iemand lekker vindt, dan kan een wat klassiekere fles uit een bekende streek natuurlijk wel prettig zijn. Niet omdat een bekende naam automatisch lekkerder is, maar omdat zo’n fles als cadeau vaak nét iets meer uitstraling heeft.
De beste wijn is uiteindelijk niet de duurste fles op tafel.
Het is de fles waarvan degene die hem krijgt na het eerste glas denkt: hé, deze is lekker.
Op onze site is een flinke selectie en je kunt makkelijk selecteren qua prijs. Wil je verder advies? Klik dan hieronder:

